info@asaydanismanlik.com
0850 302 58 34

Akead, iş ortakları ekosistemi ile birlikte büyüyor

Asay Danışmanlık > Haberler > Akead, iş ortakları ekosistemi ile birlikte büyüyor

Akead, iş ortakları ekosistemi ile birlikte büyüyor

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere yönelik uçtan uca teknoloji yazılımları ve çözümleri sunan Akead, yurtiçi ve yurtdışı iş ortaklarının katıldığı bir etkinlik ile kuruluşunun 20. yılını kutladı. 2002 yılında Fransa’nın Strazburg kentinde, Türk girişimciler tarafından kurulan Akead, geliştirdiği yazılım çözümleriyle hem yerel hem global firmaların fonksiyonel bir yönetim anlayışına kavuşmalarına, doğru iş planlamaları yapmalarına ve rekabet üstünlüğü kazanmalarına yardımcı oluyor. 2008 yılında merkezini İstanbul’a taşıyarak Türkiye pazarına da giriş yapan Akead’ın Akead ERP, Akead BS ve Akead POS yazılımları Türkçe, Fransızca, Almanca, İngilizce, Hollandaca olmak üzere 5 farklı dilde çalışıyor ve 12 ülkede aktif olarak kullanılıyor. Akead Kurucu Ortağı ve CEO’su Murat Balta, Akead’ın merkezini Türkiye’ye taşıyarak İstanbul’a yerleşiyor. Şirketin kurucu diğer ortakları Murat Güldal ve Erdal Pınar ise Fransa üzerinden şirketin yurtdışı operasyonlarını yönetiyorlar. Akead bugün, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Afrika bölgesinde de aktif bir faaliyet içinde bulunuyor. Akead’ın Avrupa’da en çok kullanılan Türk yazılımı olduğunu kaydeden Murat Balta, bu başarıda iş ortaklarının en önemli etkenlerden bir tanesi olduğunun altını çiziyor. Tüm çalışmalarını iş ortakları üzerinden gerçekleştirdiklerini belirten Murat Balta, “Akead yazılımları tüm sektörlere hitap ediyor. Ama ağırlıklı olarak gıda, üretim, tekstil, hizmet, dağıtım ve perakende sektörlerinde yer alıyoruz. Doğrudan satış yapmıyoruz ve alanlarında uzmanlaşmış iş ortakları ile birlikte çalışıyoruz. Yazılımlarımızı, onların farklı çözüm ve hizmetleri ile entegre ediyoruz. Zaten bayilerimiz de kendi aralarında farklı sinerjiler oluşturmuş durumdalar. Biz de tüm gücümüzler bayilerimizin arkasında olmaya çalışıyoruz. Bu da bizi çok büyük bir aile konumuna getiriyor” dedi.

Yazılımlarını bulut ortamına taşımaya hazırlanan Akead, bu noktada da bayilerini işin odağına yerleştiriyor. Bayilerin daha fazla katma değer yaratacak bir konuma geleceklerini vurgulayan Murat Güldal ise, “Bayi ürün satan değil de katma değer yaratan bir konuma geliyor. Zaten müşterimiz de bize ve iş ortaklarımıza danışman gözüyle bakıyor. Eskiden bize yazılımcı olarak bakıyorlardı, şimdi ise ‘Benim böyle bir projem var nasıl yönetirim, neyi tavsiye ediyorsunuz?’ diye geliyor müşteriler. Bizim fonksiyonumuz bu şekilde değişti. Zaten pazar da bu yönde değiştiği için bayilerimiz de daha katma değeri yüksek bir strateji izleyecekler” dedi.

Akead, dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 konusundaki çalışmalarının bir boyutunu da kurucusu ve yatırımcısı olduğu IQ Vizyon şirketi üzerinden gerçekleştiriyor. Buna benzer yeni yatırımların gündemde olup olmadığını sorduğumuz Erdal Pınar ise şu bilgileri verdi:

“Bizler aynı zamanda birer yatırımcıyız. Yatırıma şu şekilde bakıyoruz. Aynı IQ vizyon’da yaptığımız gibi bir süreçte ilerlememizi sağlayacaksak, bir katma değer üreteceksek iş ortaklığı veya bu tür yatırımlar gündeme gelebilir. Ama bu yatırım bizim vizyonumuzla uyuşabilecek şirketlerle olabilir.”

 

KAYNAK :

YAZAR

Ayhan Sevgi

BtHaber Yayın Koordinatörü

Akead, iş ortakları ekosistemi ile birlikte büyüyor

Bir cevap yazın