Asay Danışmanlık

Yedekleme

Yazılım kullanma verimliğin arttırılması, lisanslanan şirkete hedeflenen amaçlara ulaşılmasını sağlaya bilmek için İş ortakları 4 aşamalı bir eğitim programından geçirilmektedirler.

AKEAD yedekleme AKEAD yazılımlarında yedekleme 3 farklı şekilde yapılmaktadır.

Aygıta Yedekleme

Ana bilgisayarınıza bağlı cihaza yedekleme yapabilirsiniz. Yazılımda vereceğiniz yedekleme sıklığını ayarladıktan sonra yazılımdan çıkış esnasında size verilerinizi yedekleme yapacağınız yolu soracaktır. Yolu belirttikten sonra yedekleme sıklığına göre yedek alınacaktır.

Otomatik yedekleme

Sizin belirleyeceğiniz sıklıkla ve belirteceğiniz yola otomatik yedek alınacaktır. Yedekleme gece alınmaktadır. Eğer gece almak mümkün olmadı ise bilgisayar açıldığında uyarı yapılarak yedekleme yapılması sağlanmaktadır.

FTP yedekleme

Güncelleme paketine sahip firmaların kullanımına açıktır. Belirleyeceğiniz sıklıkla ve şifre altında AKEAD sunucularına yedek alınmaktadır. Bu imkân firmaların cankurtaranı olmakta ve bir felaket senaryosu olarak sunulmaktadır.

Ana bilgisayara günlük yedekleme yapılmalı. Dış aygıtlara düzenli yedek alınmalı. Güncelleme paketini devam ettiren kullanıcılar için felaket senaryosu olarak FTP yedeklemenin sürekliliğinin sağlanmasını önermekteyiz.

Verilerinizi yedeklerken resimlerin ve belgelerinizin de yedeklemesini planlamanız önemlidir. Yedekleme sürecini uzatmamak için resimlerinizi ve belgelerinizi yedekleme sıklığını ayarlamanızı önermekteyiz.

Veri Kaybına Neden Olabilecek Sorunlar

Sabit diskin bozulması, yanması veya zarar görmesi, donanım kaynaklı sorundur.

İşletim sisteminin çökmesi, yazılımların hatalı kullanılması, virüs veya zararlı yazılımların sisteme zarar vermesi gibi durumlar yazılımsal kaynaklı sorunlardır.

Elektrik kesilmesi, voltaj düşüklüğü veya yüksekliği gibi durumların, işletim sistemi ve donanımlara zarar vermesi, internet üzerinden gelebilecek saldırılar ve saldırganların bilgilere ulaşılması, bilgisiz kullanıcıların bilgisayar ve sisteme zarar vermesi, dış kaynaklı sorunlardır.