info@asaydanismanlik.com
0850 302 58 34

E-Ticaret ve Yeni Yaklaşımlar

Online satışta 5 yıl sonrası için planlanan hedefe 1 yıl sonra ulaşılabileceğini ifade eden BMD Başkanı Öncel, salgın döneminin sonuna kadar milyonlarca yeni tüketicinin internet üzerinden alışverişle tanışmış olacağının altını çizdi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, koronavirüs (Covid-19) salgınının perakende sektöründe dengeleri altüst ettiğini söyledi.
Öncel, Covid-19’un perakende ticarete etkileri konusunda e-ticaret platformu Akinon’a yaptırdıkları çalışmanın sonuçlarına ilişkin bilgi verdi. Salgın döneminde e-ticaret sitelerini ziyaret edenlerin alışveriş yapma oranlarında kategorilerine göre yüzde 10 ila yüzde 34 artış olduğunu belirten Öncel, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı ilk hafta sonu olan 11-12 Nisan’da markaların online satışlarının yüzde 14 artış gösterdiğini vurguladı.

MİLYONLARCA YENİ TÜKETİCİ
Araştırmanın en dikkati çekici sonucunun ise ilk kez online alışveriş yapanların oranındaki artışta görüldüğünü dile getiren Öncel, ‘’Araştırmaya göre, müşterilerin yüzde 37,4’ünü ilk defa alışveriş yapanlar oluşturuyor. Salgın döneminin sonuna kadar milyonlarca yeni tüketici, internet üzerinden alışveriş ile tanışmış olacak” dedi. Salgının perakende sektöründe dengeleri altüst ettiğinin altını çizen Sinan Öncel, şöyle devam etti: ‘’Online satışta 5 yıl sonrası için planlanan hedefe bir yıl sonra, yani 2021’de ulaşma ihtimalimizin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu gerçekten hareketle firmalarımızın altyapılarını ve gelecek planlarını salgın sonrasında oluşacak perakende ticaretin yeni normalini göz önünde bulundurarak yapmalarını öneriyoruz.”

YAPBOZDA TALEP PATLAMASI
Söz konusu araştırmaya göre, salgın döneminde online satışlarda en büyük talep artışı yapboza (puzzle) oldu. Bu dönemde yapboz satışları yüzde 1.438 artış gösterdi. Yapbozu, yüzde 891 ile oyuncu koltuğu, yüzde 876 ile ağda takip etti. Salgın döneminde giyim ürünleri kategorisinde ise en yüksek artış yüzde 273 ile pijama takımında kaydedildi. Yüzde 265 ile terlik ikinci, yüzde 144 ile eşofman altı üçüncü sırada yer aldı.

Bir cevap yazın