E-Fatura Belge Statüleri

STATÜNEDENi VE YAPILMASI GEREKENLER
Güncelleme Onay BekliyorTaslak fatura oluştururken onaylama işleminden sonra açılan pop-up direk kapatılmıştır. Yeşil kalem butonu ile belge içerisine girip onayla butonuna basılmalıdır. Açılan pop-up içerisindeki onayla ve giden listesine git butonu yardımı ile belge gönderime hazır hale gelir.
TaslakBelge gönderime hazır halde bekliyor, gönderim yapılmamış. Uygunsa gönderilmelidir.
Fatura İşleniyor (Seri No Kontrol)Belge gönderilmiş. Gönderimin tamamlanması beklenmeli.
GİB İşlemi BaşarısızGönderilen belge GİB’in schematron yapısına uygun değil. Paket Bilgisi alanından kontrol sağlanmalı ve GİB’in Schematron yapısına uygun hale getirilmelidir. Bunun için ilgili belgeyi teknik temsilcinizden Taslak statüsüne aldırmanız gerekmektedir. Sonrasında düzenleme
GİB müşteriye ulaştırıyorBelge GİB den onay almış ve alıcıya iletilme aşamasıdır. Belge gönderimi toplamda 48 saat sürer. Gönderimin tamamlanması beklenmelidir.
Müşteri Hata DöndüBelge gönderilmiş. GİB’in schematronundan geçmiş ancak alıcı entegratörün schematron yapısına uygun olmadığı için gönderim tamamlanamamıştır. Paket bilgisindeki detaya göre alıcı entegratör ile görüşülmeli ve bilgi verilmeli.
Müşteriden sistem yanıtı bekleniyorGiden fatura karşı tarafa iletildiğinde karşı taraf faturayı kendi sistemine aldığını belirten bir sistem yanıtı döner. Bu durumda bu konu alıcı firmaya bildirmemiz gereken bir durumdur.
Müşteri sistem yanıtı iletiliyorStatüsü gelen faturalar için geçerli bir statüdür. Belgeyi sistemimize aldığımızda gönderici firmaya sistem yanıtı gönderdiğimiz aşamada belgenin aldığı statüdür.